Szanowny Kliencie,


Przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego sklepu. Prosimy o zapoznanie się z informacjami [TUTAJ]. Zamykając ten komunikat (kliknięcie w przycisk "Zamknij"), zgadzasz się na wskazane w informacjach działania.Informacja:
Używamy plików cookies i podobnych technologii zgodnie z Polityką Prywatności. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Pliki te używamy do udoskonalenia naszego serwisu.

Zamknij
Strona główna Porady Chemia do łazienki
Chemia do łazienki

Któż z nas nie lubi wchodzić do pachnącej i czystej łazienki? Jednak z upływem czasu wiele elementów niszczeje. Aby zniwelować konkretne zabrudzenia, wystarczy użyć odpowiednich preparatów.


W łazience powstają najbardziej uporczywe zabrudzenia. Podczas sprzątania nierzadko mierzymy się z kamieniem, grzybem, brudnymi fugami, osadami. Dlatego też, jeśli chcemy, aby nam nasza łazienka „pachniała czystością”, musimy o nią odpowiednio zadbać. Wiele zależy od tego, jakich środków użyjemy do tego celu. Wcale nie jest to takie oczywiste, jak nam się wydaje. Pamiętajmy, że nie do każdej wanny, brodzika czy umywalki możemy użyć tych samych preparatów czyszczących.
Systematyczna pielęgnacja

Najważniejsze, aby o czystość w łazience dbać systematycznie. Wystarczy zaniedbać ją przez krótki czas, by na brodziku czy wannie pokazały się trudne do wyszorowania plamy, a na obrzeżach umywalki czy sedesu zaległ mokry kurz. Obraz dopełniają pojawiające się w wilgotnych miejscach, takich jak kabina prysznicowa, czarne kropki, które sygnalizują pojawienie się grzyba. Wyczyszczenie takiej łazienki staje się dużo trudniejsze i zajmuje dużo czasu. Dlatego trzeba robić to regularnie, dzięki czemu sprzątanie będzie polegało na przecieraniu i zalewaniu sanitariatów płynami bakteriobójczymi, a nie na żmudnym zeskrobywaniu starego kamienia.

Preparat dobrany do potrzeb

Kompleksowe sprzątanie łazienki najczęściej wymaga zastosowania kilku środków: preparatów do czyszczenia muszli klozetowej, płynów do usuwania kamienia lub rdzy, wybielaczy optycznych, mleczek szorujących, płynów do okien itd. Skutecznie usuwają one rdzę, kamień wodny, osady wapienne, cementowe czy resztki mydła. Jednocześnie likwidują przy tym przykre zapachy uryny. Ponadto możemy zdecydować się na specyficzne środki stosowane do czyszczenia określonych materiałów.

Pamiętajmy, że zanim zastosujemy preparat, przeczytajmy do jakich powierzchni jest przeznaczony. Nieodpowiedni dobrany środek może spowodować uszkodzenia (często nieodwracalne) czyszczonych nim powierzchni. Na rynku dostępne są oczywiście preparaty uniwersalne. Nie wyrządzają one szkody, jednak ich także nie można stosować do zlikwidowania wszelkich zanieczyszczeń.

Oprócz bogatej oferty preparatów do czyszczenia, dostępne są także różne rodzaje gąbek i ściereczek. Warto pamiętać, żeby delikatnych chromowanych powierzchni, jak i urządzeń sanitarnych nie trzeć metalowymi czyścikami, bo możemy uszkodzić powłoki ochronne. Do powierzchni delikatnych przeznaczone są delikatne, łagodne ściereczki lub gąbki.

 

Płyny, żele i mleczka…

Stojąc w sklepie przed półką z chemią przeznaczoną do czyszczenia łazienki, możemy mieć kłopot z kupnem odpowiedniego preparatu, ponieważ ich wybór jest bardzo duży. Czym się więc różnią?

·         Płyny, koncentraty – odłuszczają, usuwają brud, kurz, kamień i rdzę. Dodajemy je do wody w odpowiednich proporcjach, najczęściej przeznaczone są do kilku rodzajów powierzchni. Dostępne są także preparaty w sprayu, które rozpyla się bezpośrednio na czyszczone powierzchnie.

·         Żele – przydatne są do usuwania osadu wapiennego i rdzy oraz czyszczenia ceramiki sanitarnej. Można je rozcieńczać.

·         Pianki – czyszczą szkło, płytki ceramiczne, likwidują kamień i rdzę. Przeznaczone są do powierzchni ceramicznych, a inne do metalu.

·         Mleczka – odplamiają i wybielają, przeznaczone do delikatnego szorowania. Są idealne do ceramiki sanitarnej i stali.

·         Proszki i pasty – najlepsze do szorowania, często również wybielają czyszczone powierzchnie.

 

Odpowiedni skład

Preparaty służące do sprzątania łazienki mają w swoim składzie m.in.:

·         aktywny tlen pomagający usuwać brud,

·         ocet i ekstrakty cytrusowe mające właściwości odłuszczające,

·         chlor, podchloryn i amoniak, których zadaniem jest wybielanie i dezynfekcja,

·         soda oczyszczona służąca wybielaniu.

Należy zachować ostrożność przy używaniu środków o dużej zawartości fluoru, występujących na przykład w preparatach do usuwania rdzy. Dłuższe ich działanie może prowadzić do powstawania plam. Z tego powodu należy natychmiast usunąć pozostałości po takim środku.Prawa autorskie zastrzeżone © 2018 Wiktor Sp.K.
Kopiowanie treści i elementów graficznych zabronione.